Haber

Xi, Yüksek Kaliteli Çin-Singapur İşbirliği Çağrısında Bulundu

BANGKOK, 17 Kasım (Xinhua) — Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Perşembe günü Tayland’ın başkenti Bangkok’ta yaptığı açıklamada Çin’in, Singapur’un yeni bir kalkınma modeli oluşturma eforlarına derinlemesine iştirakini memnuniyetle karşıladığını ve “yüksek kalitenin” Çin-Singapur işbirliğinin ayırt edici özelliği olması gerektiğini söyledi.

Xi bu sözleri, 29. Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Ekonomik Başkanlar Toplantısı sırasında Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong ile yaptığı görüşmede lisana getirdi.

İkili bağlantıların ileriye dönük, stratejik ve örnek teşkil ettiğini kaydeden Xi, Çin ve Singapur’daki kalkınmanın bölgeye bağlı olduğunu, bölgeyle bütünleştiğini ve aynı zamanda bölgeye fayda sağladığını söyledi.

Lee ise, Singapur-Çin işbirliğinin güçlü bir ivmeye sahip olduğunu söyledi. Çin’in yükselişinin durdurulamaz olduğuna dikkati çeken Lee, güçlü ve dost bir Çin’in bölgeye ve dünyaya olumlu etki yapacağını, küçük ve orta ölçekli ülkelerin ortak kalkınmaya ulaşmalarına yardımcı olacağını belirtti.

Singapur Başbakanı, ülkesinin Çin’in gelişimine her vakit olumlu yaklaştığını ve Global Kalkınma İnisiyatifi’ni desteklemeye ve inisiyatife katılmaya hazır olduğunu da kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu