Yaşam

Neden Daha Fazla Yaşlı Muhafazakar Partilere Oy Veriyor?

Araştırmalar, yaş ile oy seçimi arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Yaşlı nüfusun siyasi seçimlerde çoğunlukla muhafazakâr partilere oy verdiği bilim insanları tarafından doğrulanmıştır. Peki, seçimlerde neden daha çok yaşlılar sağcı partilere oy veriyor görelim…

Kaynak:https://www.sciencedirect.com/science…

Siyasi yelpazenin solunda olmanın genç ve idealist, sağda olmanın ise yaşlı olmak olduğu yönünde yaygın bir kanı var.

Toplum araştırmaları üzerine çalışan bilim adamları, bu görüşün yanlış olduğunu kanıtlayacak bulgularla karşılaştılar.

Yaş ve oy, seçimin ortasında bir eşitlik olduğunu sağlamlaştırdı. Buna göre şunu söyleyebiliriz: Yaşlandıkça daha muhafazakar oluyoruz.

Norveç Seçim Çalışmaları dönemi (1977–2017) üzerine yapılan bir çalışmada, oy kullanma davranışını gözlemleyen araştırmacılar, yaşlı nüfusun daha sağcı olduğunu bulmuşlardır.

Birleşik Krallık’ta da yaş, birinin seçimlerde nasıl oy kullanacağının güçlü bir göstergesidir.

British Election Study’den alınan verilere göre, son 50 yıldaki beş seçimde yaşlıların muhafazakarları destekleme olasılığı her zaman yaş grubuna göre daha yüksek. Örneğin, Oxford Üniversitesi Siyaset Profesörü James Tilley şöyle dedi: ‘1997 seçimlerinde ilk kez oy kullandığımda, benim yaşımdaki (20) insanların yalnızca %23’ü Muhafazakâr oy kullanmıştı. Buna karşılık, büyükannemin yaşındaki (80) insanların %42’si Muhafazakarları destekliyordu’ diyor.

Z kuşağına oluyor…

Webtekno’nun haberine göre, Avrupa Birliği’nde kalmanın İngiltere’ye iyi geldiğinin farkında olan gençler, sonuç hakkında ‘Brexit, boomers’ın gençlere attığı bir orta parmak!’ durumu özetledi.

İngiltere’deki Brexit seçimlerinde gençler Avrupa Birliği’nde kalmayı desteklerken, ebeveynlerinin birçoğunun destekleme kararı alması gençleri ortalama 69 yıl etkiledi.

Yaşlılar henüz 16 yaşında…

Ne düşünüyorsun? Yorumlarda buluşalım…

hassa-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu